 |
kemper-club forum
Място за комуникация и споделяне на идеи, мероприятия и мнения на хора запленени от страстта наречена кемпер. Да погледнем живота от хубавата му страна!
|
ПЪРВО ПРОЧЕТИ ТОВА!
В този форум се комуникира на БЪЛГАРСКИ ЕЗИК, пише се на КИРИЛИЦА и моля НЕ СЕ ОТКЛОНЯВАЙТЕ от това правило! |
Уважавайте другите, за да уважават и вас! Бъдете преди всичко ХОРА, не примати! |
Предишната тема :: Следващата тема |
Автор |
Съобщение |
loveforever Администратор


Регистриран на: 29 Сеп 2007 Мнения: 10201 Местожителство: София
|
Пуснато на: Вто Юни 01, 2021 2:06 pm Заглавие: За къмпингуването у нас ... |
|
|
Нови правила за палатки, кемпери или каравани извън къмпингите
Обособените места ще трябва да имат осигурени транспортен достъп, охрана, преносими химически тоалетни и сметоизвозване
Станаха ясни правилата, по които ще могат да бъдат разполагани палатки, кемпери или каравани по Черноморското крайбрежие извън категоризираните къмпинги.
Те са определени в проект на Наредба за условията и реда за определяне на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани в зона "А" и в зона "Б" съгласно Закона за устройството на Черноморското крайбрежие, извън територията на морските плажове, пясъчните дюни и категоризираните къмпинги, която трябва да бъде издадена от министъра на регионалното развитие и благоустройството, министъра на земеделието, храните и горите, министъра на околната среда и водите и министъра на туризма.
Това съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството.
С проектонаредбата се определят както допустимите места за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани, така и правилата за устройването им, ползването им и престоя в тях, съгласно изискванията на Закона за устройството на Черноморското крайбрежие.
Местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани могат да се обособяват в поземлени имоти или в части от тях, собственост на държавата, на общините, на частни физически или юридически лица, в горски територии или в земеделски земи, както и в незастроени имоти, включени в границите на урбанизирани територии, без промяна на предназначението им.
Специално за земеделските земи, местата за палатки, кемпери или каравани могат да са само в земи, които са трайно необработваеми и които не се отдават под наем или аренда. Те не могат да попадат в границите на защитени територии с категория резерват, природна забележителност, поддържан резерват и защитена местност.
Местата за временно разполагане няма да се категоризират като къмпинги по смисъла на Закона за туризма. В тях освен палатки, кемпери и каравани, могат да се поставят само архитектурни елементи за обслужване на отдиха и туризма без търговско предназначение като кътове за отдих, беседки, заслони, пейки, маси, информационни табла, чешми, дървени огради, скари и други, които не представляват строителство по смисъла на Закона за горите и на Закона за устройство на територията.
Обособените места ще трябва да имат осигурени транспортен достъп, охрана, преносими химически тоалетни и сметоизвозване.
Предвижда се обособяването на местата за временно разполагане на палатки, кемпери или каравани да се разрешава със заповед от кмета на общината за срок до 3 години във времевия период от 1 май до 30 септември.
Проектът на наредбата може да бъде видян ТУК.
източник _________________ Магия в лилаво
Последната промяна е направена от loveforever на Пет Юли 14, 2023 10:25 am; мнението е било променяно общо 2 пъти |
|
Върнете се в началото |
|
 |
loveforever Администратор


Регистриран на: 29 Сеп 2007 Мнения: 10201 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Юни 15, 2023 5:09 pm Заглавие: |
|
|
Дъpжавата пусна диво къмпингуване с правила. Кметове: Дразнят местните!
След като с над две години закъснение държавата най-после създава правила за т.нар. диво къмпингуване край морето, тя вменява основната работа по това на кметовете на черноморските населени места. Те обаче не изглеждат никак ентусиазирани, показа проверка на “24 часа”. По всяка вероятност това лято правилата няма да влязат в сила, а и по принцип създаването на още къмпинги дразни местното население и крайморските общини ще направят всичко по силите си, за да има колкото се може помалко къмпинги, защото те не носят никакви печалби.
Преди две години дивото, т.е. къмпингуването извън категоризираните по Закона за туризма къмпинги, уж бе разрешено с промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие. Условието обаче бе да се издаде наредба за това от четири министерства.Тази наредба бе публикувана за обществено обсъждане едва преди две седмици и предвижда всеки собственик на подходящ терен да може да го регистрира в общината като място за къмпингуване. За да стане това обаче, той трябва да осигури извозване на отпадъците, да представи план за разположението на палатките, кемперите и караваните, да вземе разрешение от пожарната, да регистрира лицата, които пребивават, и да изпълни още ред изисквания, част от които струват пари.
Терените могат да бъдат всякакви – на частни лица, на общината, на държавата, може да са земеделски или горски земи, само че не трябва да са били давани под аренда. Не може да попадат в защитени територии и не може да са върху дюни или на самата плажна ивица, а и освен това до тях трябва да има транспортен достъп. На пръв поглед собствениците на подходящи терени не трябва да плащат нищо на общината, само че за голяма част от тези дейности местната власт събира различни такси, а и освен това тя ще вписва тези къмпинги в регистър.
Без такова вписване “къмпингът” ще е просто струпване на едно място на кемпери и каравани, което и сега масово се случва по морето. Но след влизане в сила на наредбата това вече ще е незаконно и се предвиждат глоби, които почват от 500 и стигат до 50 хиляди лв.
От морските общини на север евентуални възможности за обособяване на места за разполагане на палатки, кемпери и каравани извън официалните къмпинги има в общините Аврен, Бяла и Долни чифлик. “Няма постъпили заявления от желаещи да обособят къмпинг на територията на община Аврен. Ще разгледаме всяка една молба, но като цяло не сме доволни от идеята за диво къмпингуване. То носи само разходи и никакви приходи”, заяви Емануил Манолов, кмет на община Аврен, в която попада устието на Камчия. “След летовниците остават само отпадъци, за чието извозване плащат местните данъкоплатци. Държавата е тази, която трябва да определи местата за подобно къмпингуване, а не общините. От две години крайбрежната алея в комплекс “Камчия” се превърна в безплатен паркинг от двете страни на пътя, въпреки че е еднопосочна. Настаняват се кемпери на самия плаж, текат от тях масла и други течности, това е безобразие. Казвам им - защо не паркирате на обособеното за вас място, стотина метра по-надолу, там има условия за вашето пребиваване. Отвръщат ми, че там им искат по 40 лв. на денонощие. Ами няма как да е безплатно”, каза Манолов.
Кметицата на Долни чифлик Красимира Атанасова обърна внимание, че все пак наредбата е едно добро начало, тъй като от текста личи, че разходите по почистване на тези места ще се поемат от собственика на терена. Досега това е правила общината и е било голямо предизвикателство. “В момента в общината тече процедура за общ устройствен план, така че няма как да даваме съгласието си за обособяване на никакви зони. Нямаме запитвания от желаещи”, каза Пеньо Ненов, кмет на Бяла, в която попада Карадере. Ненов разкри, че дивото къмпингуване в Карадере носи много неприятности. Всяка година разходите за почистване в края на сезона се увеличават, общината плащала 50-60 хил. лв., но не са достатъчни, за да се чисти и в гората, където са реално биваците, а само за сметта и плажа.
“Гората е сметище, въпреки че сме сложили контейнери на входните и изходни точки на пътя. Част от плажа на Шкорпиловци също е на наша територия - барикадирали са кемпери, палатки и целогодишни съоръжения, даже дават кемпери под наем. В разчистването получаваме помощ от доброволци от различни организации. Но остатъците от фекални, битови и комунални отпадъци не са приятна гледка”, каза Ненов. Любопитното е, че любимата на мнозина местност Карадере няма как да бъде превърната в къмпинг по новите правила, тъй като не отговаря на условието да има пряк транспортен достъп. До там няма подход за автомобили, да не говорим за линейки и коли на пожарната.
Кметовете на морските общини по Южното Черноморие все още нямат яснота как точно ще се процедира при създаването на места за диво къмпингуване и изчакват наредбата да мине на обществено обсъждане. “Това е само проект и изчакваме окончателното ѝ приемане. Мисля, че преди това ще има обществено обсъждане и докато влезе в сила, ще мине лятото”, каза кметът на Созопол Тихомир Янакиев. Това е общината с най-много категоризирани къмпинги по Южното Черноморие. На нейна територия се намират култовите Каваците, Градина, Златна рибка, Смокините и Веселие, които се пълнят до дупка през лятото. Според запознати нагласите на местната администрация засега били да не се разкриват нови къмпинги в и без това плътно застроеното крайбрежие. “Не ни е на дневен ред въпросът с къмпингите, ще го обсъждаме наесен”, бе лаконичният коментар на кмета на Приморско Димитър Германов. “При нас няма подходящи терени за разпъване на палатки, каквито има на юг, но имаме условията да обособим място за кемпери”, казва кметът на Поморие Иван Алексиев. Според кмета на Царево Георги Лапчев, който от няколко години се опитва да сложи ред в къмпингуването на едни от най-красивите и диви плажове в общината, наредбата е добра стъпка. “Комплименти към този, който е събрал смелост да тръгне в правилната посока, но има неизяснени моменти Трябва да има ред в къмпирането и е добре държавата да каже какъв е той. Да са ясни задълженията и отговорностите и какво следва, ако някой не ги спазва. Кой носи отговорност? Ако е кметът на съответната община – как точно?”, пита Лапчев. Румен Радев и Мая Манолова пратиха казуса дори в Конституционния съд Казусът с дивото къмпингуване успя да стигне преди две години и до Конституционния съд.
Промяната в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие, с което опъването на палатки и разполагането на кемпери и каравани извън категоризираните къмпинги бе забранено и се предвижда солена глоба, бе направена от депутатите в тогавашния парламент между две четения на промените в закона в началото на 2019 г. Президентът Румен Радев и тогавашният омбудсман Мая Манолова дадоха на Конституционния съд тези членове, макар и с различни мотиви. Решението на конституционните съдии бе, че забраната не е неправомерна, тъй като според закона глобата влиза в сила едва когато бъде написана наредба с правила за дивото къмпингуване. Практиката у нас обаче показва, че местните власти многочесто се изкушават сами да въвеждат забрани по най-различни поводи и с различни средства. Миналата година например Общинският съвет на Царево гласува такава наредба, но Върховният административен съд я отмени през април т.г. “Смятам, че наредбата на община Царево относно дивото къмпиране, която бе отменена от ВАС, беше по-работеща за къпингуващите от сегашния проект”, коментира кметът на Царево Георги Лапчев.
Приетите от съветниците текстове забраняваха разполагането и ползването на палатки, ремаркета и полуремаркета за обитаване или къмпинг, тип каравана и други съоръжения за къмпингуване и бивакуване с туристическа цел в имоти на територията на цялата община, които са отредени по общия устройствен план за дейности, различни от “курортнорекреационна дейност”. ВАС обаче потвърди становището на Административния съд в Бургас, че Общинският съвет в Царево не е компетентен орган по въпроси, които са уредени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие и които са в правомощията единствено на министрите на туризма, околната среда и водите, земеделието и регионалното развитие.
източник _________________ Магия в лилаво |
|
Върнете се в началото |
|
 |
loveforever Администратор


Регистриран на: 29 Сеп 2007 Мнения: 10201 Местожителство: София
|
Пуснато на: Съб Юли 08, 2023 10:23 am Заглавие: |
|
|
Кръгла маса за свободното къмпингуване ще се проведе в парламента
Кръгла маса на тема „Регулация на дивото и свободното къмпингуване“ ще се проведе на 11 юли – вторник, в Народното събрание в София.
Дискусията ще се проведе от 11 ч. до 13 ч. в зала „Запад“ в парламента. За участие в кръглата маса, която е инициирана от депутата Ивайло Мирчев, покани са изпратени до представители на централната власт – МРРБ, МОСВ, МТ, до областните управители на Добрич, Варна и Бургас, до представители на местната власт – до кметовете на общините Шабла, Царево, Аврен и др., както и до граждански организации. Покана получихме и ние от Camping.bg, както и Асоциацията на къмпингите в България.
Според написаното в поканата, целта на срещата е публичните институции и отговорните и компетентни звена съвместно с гражданските организации да обсъдят проблемите на дивото къмпингуване в България, както и възможните решения и добрите практики от други страни членки на Европейския съюз. Не става ясно обаче защо в заглавието на темата са използвани дефакто две думи, които означават едно и също - "диво" и "свободно" къмпингуване. Предстои да разберем по време на срещата.
Веселин Вълев
Camping.bg _________________ Магия в лилаво |
|
Върнете се в началото |
|
 |
loveforever Администратор


Регистриран на: 29 Сеп 2007 Мнения: 10201 Местожителство: София
|
Пуснато на: Чет Юли 13, 2023 6:02 pm Заглавие: |
|
|
Цитат: | С нескрита гордост ви представям Национална стратегия за къмпиране!
Преди години се политизирах с цел - децата ми да имат веселото детство, което ни осигуриха моите родители, съответно времето сред природата и отношението към нея. Бетонирането бе в разгара си и бързо осъзнах, че всичко зависи от политиката на най-високо ниво. Затова и се захванах с нея и всичко, което я съпътства.
Преди два дена в Народното събрание се проведе среща относно къмпирането в България, за която благодаря на Ивайло Мирчев и Albena Simeonova. Радвам се, че убедихме всички, че наредба към чл. 10а от ЗУЧК е неработеща и лоша идея, която ще унищожи цял един сектор от туризма.
Използвахме тази среща, за да обявим официално Национална стратегия за къмпиране. Заедно с Miroslava Petrova, Zornitsa Boycheva, Jordan Ibrishimov от Българско кемпер общество / Bulgarian camper society и IT подкрепата на Nikolay Nedyalkov прекарахме доста творчески часове заедно.
Предстоят много дискусии, критики, препоръки и редакции, но старта е даден.
България има уникална природа и дългогодишни традиции в къмпирането и заслужава свои собствени уникални правила.
Ще съм благодарен на всеки заинтересован, който отдели време да я прочете и изкаже своето градивно мнение и препоръки.
https://dox.abv.bg/download?id=bc7f6c316f# - Линк за сваляне |
източник _________________ Магия в лилаво |
|
Върнете се в началото |
|
 |
Pol
Регистриран на: 28 Яну 2015 Мнения: 340 Местожителство: с. Световрачене
|
Пуснато на: Чет Юли 13, 2023 9:06 pm Заглавие: |
|
|
бла бла бла - справка - Гърция |
|
Върнете се в началото |
|
 |
loveforever Администратор


Регистриран на: 29 Сеп 2007 Мнения: 10201 Местожителство: София
|
Пуснато на: Пет Юли 14, 2023 10:29 am Заглавие: |
|
|
На програма, пардон стратегия нещата звучат прилично. Има и тук таме трески за дялане, но не може да се отрече че поне за сега нещата излъчват добри намерения. Кофтито е че докато се реализират едни такива намерения минава немалко време, променят се много неща и за жалост често накрая резултата е *****. Дано в случея развитието е само положително и най-после да регламентира къмпингуването и нас, поставяйки го на една хубава основа която да е от полза на всички заинтересовани. _________________ Магия в лилаво |
|
Върнете се в началото |
|
 |
loveforever Администратор


Регистриран на: 29 Сеп 2007 Мнения: 10201 Местожителство: София
|
Пуснато на: Сря Окт 18, 2023 5:26 pm Заглавие: |
|
|
Проектозакон предвижда окончателна забрана за строителство на 100 метра зад плажовете по морето
Предложение за промени в Закона за устройството на черноморското крайбрежие (ЗУЧК) предвижда забрана за строителство в 100-метровата зона зад границите на морските плажове и преди всичко в непосредствена близост до тези от тях, предназначени за природосъобразен туризъм. Това е отразено в проект, публикуван в сайта на Народното събрание. Той е внесен от Кирил Петков, Бойко Борисов, Христо Иванов и Делян Пеевски. Проектът предвижда и завишаване на санкциите при нерегламентирано поставяне на преместваеми обекти на територията на плажовете или прилежащата им акватория. Допълнителна защита трябва да получат и дюните.
В проекта на четиримата депутати е записано, че приетият на 1 януари 2008 г. ЗУЧК е предвидена забрана (но само по принцип) за застрояване на земите в зона А, включваща крайбрежната плажна ивица и територията с широчина 100 метра по хоризонтала от границите на морския бряг или на морските плажове. В същото време обаче в текст от преходните и заключителни разпоредби на закона е посочено: "Тази забрана не се прилага за законно изградените и разрешени обекти, както и за одобряване на инвестиционни проекти по действащи подробни устройствени планове."
Казано с други думи, независимо от записаното в конституцията, че крайбрежната плажна ивица следва да е физически ненакърним обект на изключителна държавна собственост, законодателят, привидно защитавайки статута й, е легализирал едно конституционно нетърпимо правно положение. То е позволило в периода до 2008 г. терени, принадлежащи към плажната ивица, да бъдат отчуждавани в частна полза чрез замени, реституция по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделски земи, продажба и др. Като последица от това те са били застроявани или предвидени за застрояване чрез включването им в границите на територии, предвидени за тази цел, според общите устройствени планове на общините. След това застрояването лесно е било конкретизирано през подробни устройствени планове.
"Необходимо е да се припомни, че според практиката на Конституционния съд свободната стопанска инициатива, на която се основава икономиката на България според основния закон и с която традиционно се оправдават частните интереси по отношение на морското крайбрежие, не е от категорията "абсолютни права". По тази причина това не може да е основание за накърняване на общи ценности признати от конституцията, и е допустимо да се ограничава с цел защита на обществения интерес", пише в проекта за изменение на Закона за устройството на черноморското крайбрежие.
Така с направеното предложение от Петков, Борисов, Иванов и Пеевски се предлага съответстваща на конституцията промяна в законодателството, която адекватно да защити крайбрежната плажна ивица непосредствено зад плажовете за природосъобразен туризъм Иракли, Бяла, Карадере и Корал.
Предложеният текст на Закон за изменение и допълнение на ЗУЧК предлага и завишаване на санкциите при неправомерно поставяне на преместваеми обекти или съоръжения на територията на морските плажове, както и такива на територията на плажове, които не са охранявани или са предвидени за природосъобразен туризъм.
Завишаването на санкциите трябва да има възпиращ ефект за евентуалните извършители на нарушенията, пише в проекта. "Стойността на преместваемите съоръжения, които се разполагат в превратно тълкувание на законодателството в последните години на крайбрежната плажна ивица, драстично надвишава досегашните стойности на предвидените санкции", пише в текста на предложението за промени.
Съоръженията масово се използват с търговска цел, което позволява нарушителите да заплащат с лекота санкцията и да продължат с нарушението, без да ги притесни размерът дори и на повторната санкция. Така според вносителите на проекта вредите, които се нанасят върху природната среда, са несравнимо по-високи дори и от сега предложените стойности на глобите. "Не са известни данни, в които държавата или общините да са разходвали бюджетни средства за възстановяване на подобна нарушена територия и тези средства да са събрани от този, който е причинил увреждането", пише в текста, на Петков, Борисов, Иванов и Пеевски.
Проектът съдържа текстове и по отношение на поставянето на преместваеми обекти и съоръжения и върху ползваната допълнителна търговска площ на територията на националните курорти Слънчев бряг и Златни пясъци. С промените се предлага разрешенията за поставяне на временни търговски обекти, да се издават от главните архитекти на общините, въз основа на схеми, одобрявани от министъра на регионалното развитие и благоустройство вместо от министъра на туризма, каквато е практиката в момента.
Предложеният текст на Закон за изменение и допълнение на ЗУЧК предлага и допълнителна защита на дюните, извън случаите, когато те се намират на територия извън обхвата на защитена територия, както и защита на плажовете от третирането им с тежка верижна и земекопна техника.
източник _________________ Магия в лилаво |
|
Върнете се в началото |
|
 |
|
|
Не Можете да пускате нови теми Не Можете да отговаряте на темите Не Можете да променяте съобщенията си Не Можете да изтривате съобщенията си Не Можете да гласувате в анкети
|
|